Kaip nesuklysti matuojant temperatūrą mažyliui?

Pakilusi temperatūra – dažniausias vaiko ligos požymis, kurį pati mama gali nesunkiai pastebėti. Patyrusi mama, palietusi lūpomis vaiko kaktą, pajunta, jeigu jis karščiuoja, o tada jau paima termometrą. Svarbu ne tik tinkamai pamatuoti, bet ir žinoti, kaip įvertinti termometro duomenis, suprasti, kada reikia skubiai vežti mažylį pas gydytoją.

Kokia temperatūra normali jūsų vaikui?

Pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio temperatūra gali būti šiek tiek aukštesnė (matuojant pažastyje 37–, vaiko temperatūra, matuokite temperatūrą, kaip matuoti vaiko temperatūrą, termometras vaikui, pam37,4 laipsniai). Vėliau ji svyruoja nuo 36 iki 37 laipsnių ir dažniausiai pasidaro 36,6. Kokia temperatūra jūsų vaikui normali, sužinosite pamatavę tuomet, kai jis sveikas ir ramus. Padarykite tai ryte, dieną ir vakare, o rezultatus užsirašykite. Vėliau, jeigu mažylis susirgs, galėsite įvertinti, kiek pakilo jo temperatūra.

Pakilusi temperatūra ne visada reiškia ligą

Kiek aukštesnė negu 36,6 laipsnių temperatūra gali būti individuali jūsų vaiko ypatybė. Vakare ji paprastai šiek tiek aukštesnė negu ryte, be to, gali staiga pakilti dėl didelio fizinio aktyvumo, pavyzdžiui, po intensyvių žaidimų ar mankštos. Didesnius skaičius termometras parodys iš karto po valgio ar po maudynių, jeigu vaikas sukaito tvankiame kambaryje, po emocijų protrūkio. Kai matuojant temperatūrą vaikas blaškosi, verkia ar rėkia, tikslių rezultatų nepamatysite. Temperatūrą geriausia matuoti praėjus 1,5–2 valandoms po valgio, kai kambaryje 18–20 laipsnių šilumos.

Pamatę didesnius skaičius neišsigąskite – temperatūra gali pakilti ne tik dėl virusinės ar bakterinės infekcijos, bet ir po skiepų ar dygstant dantukams.

Nustatyti, kiek pakilo temperatūra, paprasta, tik reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

  • Kaskart matuokite temperatūrą tuo pačiu laiku.
  • Nedarykite to, kai vaikas ar kūdikis verkia, pernelyg įsijautrinęs, išsigandęs – leiskite jam nurimti.
  • Jeigu matuojate pažastyje arba kirkšnyje, iš pradžių nusausinkite šios vietos odelę.
  • Jeigu vaikas serga stomatitu, nematuokite temperatūros burnytėje, jeigu mažyliui otitas (ausies uždegimas) – termometras ausytėje neparodys realios temperatūros.
  • Nematuokite temperatūros po antklode gulinčiam vaikui, nes šiltai apmuturiavus, kūno temperatūra labai pakyla.
  • Sergančio vaiko temperatūrą palyginkite su normalia, kurią anksčiau matavote tuo pačiu paros laiku.

Kiek kartų per dieną tikrinti sergančio vaiko temperatūrą?

Tai daryti užtenka tris kartus per dieną: ryte, per pietus ir vakare. Matavimų rezultatus užsirašykite – pagal juos gydytojui bus lengviau stebėti ligos eigą.

Dažniau matuoti temperatūrą reikia šiais atvejais:

  • mažylis stipriai karščiuoja (nuo 39 laipsnių),
  • norite įvertinti vaistų nuo karščiavimo efektyvumą,
  • vaikas yra patyręs febrilinius traukulius (kai kuriems mažyliams juos sukelia pakilusi temperatūra).

Skirtingi termometrai – kitokie rezultatai

Vaistinėse gausu įvairių termometrų: elektroniniai, infraraudonųjų spindulių, termometrai –čiulptukai, kuriais temperatūrą galima matuoti skirtingose kūno vietose, o nuo jų priklauso ir rezultatų vertinimas. Vaiko temperatūra, matuojant įvairiose vietose, gali labai skirtis. Pavyzdžiui, jeigu temperatūrą matuosite tiesiojoje žarnoje, ji bus 0,5 laipsnio didesnė negu burnos ertmėje ir visu laipsniu didesnė, negu pamatuota pažastyje ar kirkšnyje. Normali temperatūra pažastyje arba kirkšnyje gali būti 36,6, burnos ertmėje – 37,1, o tiesiojoje žarnoje – 37,6 laipsniai.

Aktyvų kūdikį mamai sunku nulaikyti ir įkalbėti ramiai pasėdėti su termometru. Storojoje žarnoje matuoti temperatūrą patogu tik patiems mažiausiems kūdikiams. 5–6 mėnesių mažylis vikriai išsisuks nuo šios procedūros, turėsite jį paimti ant rankų ir mėginti pamatuoti temperatūrą pažastyje. Bet ir tokiam būdui vaikas gali pasipriešinti, tuomet teks tai daryti miegančiam mažyliui. Atsargiai įstatykite termometrą į pažastį, priglauskite rankytę prie kūno ir prilaikydama ją pasėdėkite šalia, kol pamatuosite temperatūrą.

Naujausių technologijų sukurtas komfortas – bekontaktis termometras

Lengviausia ir paprasčiausia pamatuoti vaikui temperatūrą bekontakčiu infraraudonųjų spindulių termometru. Tai šiuolaikiškas prietaisas, kuris greitai veikia per atstumą ir patogus naudoti mažyliams. Rezultatą pamatote per vieną sekundę, o vaikas nė nepajunta, nes jo nepaliečiate – tik nukreipiate prietaisą į kaktą. Šis termometras mažus vaikus auginančioms šeimoms pravers dar ir dėl papildomų funkcijų. Juo mama galės pamatuoti buteliuke esančio pieno ar kito maisto temperatūrą, taip pat – kambario.   

Bekontaktį termometrą gali saugiai naudoti visi šeimos nariai – jo nereikia nei dezinfekuoti, nei kitaip paruošti, pavyzdžiui, sušildyti delnuose, kad mažylio nesuerzintų šaltas daiktas.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook